AFIK: Market na pełnej księgowości

Jednym z większych wyzwań było wykonanie konwersji dokumentów dla pełnej księgowości. Wstępnie udało się to uruchomić już w połowie 2009 roku, jednak dopiero w 2014 procedura konwersji została doprowadzona do stanu, w którym praktycznie wszystko można wykonać programem AFIK na własnym komputerze. Po drodze trzeba było pokonać wiele przeciwności i znaleźć rozwiązania niespodziewanych problemów.

Klient biura dostarcza co miesiąc plik CSV zawierający informacje o dokumentach (plik jest wielkości rzędu 7MB i ma ponad 50000 linijek — wychodzi z tego około tysiąca dokumentów miesięcznie). Są tam zarówno faktury sprzedaży (w tym zaliczkowe i końcowe), paragony, faktury zakupu towarów handlowych, pozostałych wydatków, jak i dokumenty kasowe.

Przygotowanie

Pierwszą wykonywaną operacją jest przekształcenie pliku CSV (wartości rozdzielone przecinkami) do bardziej strawnej postaci. Oryginalnie plik posiada kodowanie UTF-8 (polskie znaki zapisane na dwóch bajtach), a na potrzeby przetwarzania wystarczające jest jednobajtowe kodowanie Windows. Jednak istotniejszymi przyczynami tego etapu jest sporadyczne ujęcie każdej linijki w cudzysłowy (kilka razy w roku się zdarzyło) oraz chęć wydzielenia informacji o kontrahentach do osobnego pliku (i dzięki temu szybsze wyszukiwanie). Czytaj dalej AFIK: Market na pełnej księgowości